По популярності
Глюкокортикостероїди у комбінації з протимікробними засобами:
Глюкокортикостероїди у комбінації з протимікробними засобами та мідриатиками.
Нестероїдні протизапальні препарати у комбінації із протимікробними засобами:
Бактеріальний кон'юнктивіт найчастіше діагностують у дітей. Найбільш поширеними збудниками є Haemophilus influenza, Streptococcuspneumoniae та Staphylococcusaureus (Sheikh A., Hurwitz B., 2006).
У порівнянні з плацебо застосування протимікробних крапель для очей асоціюється з покращенням показників клінічної та мікробіологічної ремісії.
Рекомендується застосовувати антимікробні краплі для очей, що містять антибіотики широкого спектру дії, а також комбіновані краплі для очей, що містять протизапальні та протимікробні засоби.
Лікар може підібрати найбільш зручний або найменш дорогий варіант протимікробних крапель для очей, оскільки відсутні клінічні дані, що вказують на перевагу будь-якого антибіотика.
Гонококовий кон'юнктивіт. Кон'юнктивіт, викликаний Neisseria gonorrhoeae, є досить рідкісним захворюванням, але можливість його виникнення необхідно враховувати у новонароджених та сексуально активних молодих людей.
У разі підозри щодо наявності гонококового кон'юнктивіту сімейний лікар повинен виконати мазок з ока (для визначення збудника) з подальшим його фарбуванням за Грамом та мікроскопуванням. За умови підтвердження діагнозу сімейний лікар повинен негайно направити пацієнта до офтальмолога.
Антибіотиком вибору при гонококовому кон'юнктивіті є цефтріаксон (American Academy of Ophthalmology Cornea/External Disease Panel. Preferred Practice Pattern® Guidelines. Conjunctivitis. San Francisco (CA): American Academy of Ophthalmology, 2013).
Бактеріальний кератит. Бактеріальна інфекція є найпоширенішою причиною інфекційного кератиту. До бактерій-збудників, що часто виявляють, належать: Staphylococcusaureus, коагулазонегативні стафілококи, Streptococcuspneumoniae та Pseudomonasaeruginosa (Sharma A., Taniguchi J., 2017).
Синьогнійна паличка (Pseudomonasaeruginosa) є найбільш поширеним збудником бактеріального кератиту у людей, які носять контактні лінзи.
Пацієнти з бактеріальним кератитом скаржаться на біль в очах, світлобоязнь, затуманювання зору, у них спостерігається помутніння рогівки, гіпопіон (скупчення гнійного ексудату у передній камері очного яблука).
Антимікробні краплі для очей є основним методом фармакотерапії, та її варіанти включають або монотерапію фторхінолонами (0,3% р-н ципрофлоксацину або 0,3% р-н офлоксацину по 1–2 краплі в уражене око 1 раз на годину протягом 48 год, далі частота закапування знижується до 4 разів на добу), або комбінацію аміноглікозидів із цефалоспоринами (5% р-н цефалотину у поєднанні із 0,9% р-ном гентаміцину 1 раз на годину протягом 48 год, далі частота закапування знижується залежно від реакції ураженого ока на терапію) (Therapeutic Guidelines. Antibiotic. Version 15. Melbourne: Therapeutic Guidelines Limited; 2014).
У деяких випадках може знадобитися пересадка рогівки для повної ерадикації збудника або відновлення цілісності рогівки.
Перелік протипоказань та небажаних реакцій у разі застосуванні конкретного препарату із цієї категорії дивіться у повній інструкції для медичного застосування лікарського засобу на сайті apteki.ua.