По популярності
Кожне поранення шкіри чи м'яких тканин має розглядатися в індивідуальному порядку щодо причини, локалізації та рівня мікробного інфікування, що впливають на загоєння рани. Знання доступних методів лікування може покращити результати загоєння рани. При інфікованих ранах призначають антибіотикотерапію.
Антибіотики - природні або синтетичні сполуки, що мають здатність пригнічувати зростання мікроорганізмів. Антибіотики вузького спектра дії ефективні проти кількох мікроорганізмів, тоді як широкого спектра дії - щодо великої кількості мікроорганізмів.
Похідні пеніциліну, цефалоспорини, тетрацикліни, похідні макролідів (включаючи азитроміцин) застосовують при більшості поверхневих шкірних інфекцій, які викликають стафілококи та стрептококи. Інфекції шкіри, зумовлені метицилін-резистентним Staphylococcus aureus (MRSA), ефективно лікують доксицикліном.
Пероральні фторхінолони застосовують при шкірних інфекціях, спричинених грамнегативними бактеріями. Кожен антибіотик має свої показання та протипоказання, що є важливим фактором під час вибору лікування та моніторингу результатів.
Антибіотикопрофілактика рекомендується при асептичних ранах. Лікування протимікробними препаратами рекомендовано при контамінованих та інфікованих ранах. Правильне призначення антибіотиків при гнійних запаленнях м'яких тканин знижує частоту ранньої хірургічної інфекції.
Для загоєння інфекційних ран застосовують комбінації лікарських засобів. Наприклад, хлорамфенікол з метилурацилом має протимікробні, репаративні та протизапальні властивості. Показані для лікування пацієнтів з гнійними ранами, трофічними виразками, пролежнями, опіками шкіри.
Мазь, що застосовується при ранах шкіри, до складу якої входять діоксидин з лідокаїном, ефективна не тільки при інфекційних ранах м'яких тканин (гнійних післяопераційних ранах і норицях, ампутаційних куксах кінцівок), але й під час підготовки ран до аутодермопластики, при остеомієліті.
Лікар призначає антибіотики при:
Мазь або крем з антибіотиком рекомендовано застосовувати впродовж 14 днів, після чого лікар повторно оцінює стан рани. При ознаках загоєння рани (закриття дефекту епітеліального покриву, загоєння рани під струпом, первинним натягом і загоєння вторинним натягом або гранулюванням) пацієнт припиняє наносити зовнішньо антибіотик. Якщо рана не змінилася, може знадобитися застосування альтернативного антибіотика знову протягом 14 днів та повторний огляд. Якщо стан рани продовжує погіршуватися з гнійним запаленням тканин, їх розплавленням та утворенням гнійної порожнини (абсцес або нарив) та є ознаки поширення інфекції, лікар призначає системні антибіотики.
У пацієнтів з імунодефіцитними станами, цукровим діабетом та недостатнім кровопостачанням ураженої ділянки шкіри системні антибіотики можуть бути терапією першої лінії.
Комбінації антибіотиків з хіміотерапевтичними засобами, які можна застосовувати при захворюваннях шкіри:
Час призначення антибіотика має вирішальне значення для ефективності загоєння рани. Якщо пацієнту проводиться хірургічна обробка рани, антибіотики призначають в/в або в/м. Першу дозу препарату слід вводити переважно за 30 хв до розрізу. Під час хірургічної обробки рани рекомендується повторне введення антибіотика. Післяопераційне введення не рекомендується.
Для загоєння рани важливо оптимізувати середовище ранового ложа шляхом санації рани та відповідних ранових пов'язок. У разі підозри на критичну колонізацію або локальну інфекцію в ранах рекомендується використовувати антибіотики для місцевого застосування як першу лінію лікування.
У дерматології застосовують:
До інших антибіотиків для місцевого застосування належать:
До сульфаніламідів належать срібла сульфадіазин, сульфаніламід, срібла сульфатіазол. До інших хіміотерапевтичних засобів відносять метронідазол та комбінацію офлоксацину з лідокаїном.
Антибіотики при інфекційних ранах шкіри та м'яких тканин у таблетках:
Пероральні антибіотики часто призначають у дерматологічній практиці. Їх застосовують для лікування пацієнтів зі шкірними інфекціями, неінфекційними запальними дерматологічними захворюваннями.
Антибіотики при дерматологічних захворюваннях протипоказані:
Перед призначенням антибіотикотерапії бажано зробити аналіз на визначення чутливості до антибіотиків. Ця рекомендація пов'язана з розвитком антибіотикорезистентності.